Back
Hosszas munka után szeretettel prezentáljuk a KM térképet. Találtok rajta bevált KM-es szálláshelyeket, fontos látnivalókat a városokban, a természetben, túraútvonalakat és igazi KM-es törzshelyeket, kávézókat.
Az adatbázis folyamatosan bővül, hamarosan már ti is hozzájárulhattok majd a fejlesztéshez. Ezenkívül készítettünk egy kisokost, amiben minden fontos infót összegyűjtöttünk a túratervezéssel kapcsolatban. Jó kutatást!

“Sok fiatal figyelmét felkelti a természettel való kapcsolat, és érzékenyek a környezetvédelemre, ahogy a cserkészek és más csoportok tanúsítják, akik természetjáró napokat, táborokat, kirándulásokat, túrákat és környezetvédő kampányokat szerveznek. Assisi Szent Ferenc szellemében ezek az élmények utat törhetnek, amely bevezet az egyetemes testvériség iskolájába és a szemlélődő imádságba.” – (Ferenc pápa – Christus vivit – 228. pont)

ELŐKÉSZÜLETEK

CSAPAT, FELADATOK ÉS FELÜLETEK
    • Legyen világos a feladatok és felelősségek elosztása, hogy ki miért felel!
    • Sablonokat, segédanyagokat találtok itt.
    • Felelősségi területek:  szállás, utazás, étkezés, jelentkezés, pénzkezelés, szülői kommunikáció (tájékoztató levelek).
    • A saját városotok megosztott Google Drive meghajtóján dolgozzatok, a saját csoportotok mappájában. A Google Dokumentumok felületét használjátok, ezt tudjátok közösen szerkeszteni! A végén érdemes kinyomtatni a kész tervet, hogy ne a telefonnal kelljen bajlódni.

KÖLTSÉGEK

Mennyibe kerül egy túra? Hogyan kell költségeket számolni? Ebben adunk pár segítő szempontot.

Költségvetés – ebben segít titeket ez a tervező táblázat.

Mennyibe kerülhet egy túra? 

Megkérdeztük a tartományi koordinátorok véleményét ebben a kérdésben, tőlük ezt a választ kaptuk: Elsődleges szempont, hogy szeretnénk biztosítani minden csoporttag részvételét a túrán. Ebben segít a reális túraköltség, továbbá a támogatáskérés lehetősége. Úgy látjuk, hogy a jelenlegi árak mellett is nem szerencsés, ha egy 1 éjszakás túra részvételi költsége 15.000 Ft fölé emelkedik. 

A csoportvezetőnek is kell fizetni?

Erre még nincs kialakult gyakorlat, de úgy látjuk, hogy a csoportvezető is jó, ha hozzájárul a túra költségeihez, azonban ez lehet egy csökkentett összeg, nem a teljes túraköltség. A KM egy önkéntes szolgálat, nem kapunk pénzügyi juttatást a munkánkért, ez szerencsés, ha a túraszervezésben is megjelenik. A kísérőtanároktól azonban semmiképp sem kérünk pénzt.

Milyen kiadások merülhetnek fel egy ottalvós túra során?

Utazási költség (vonatjegy/buszjegy, BKK jegy), szállásköltség (ezt mindig kérdezzük meg előre, télen még jobban figyelni kell!), étkezés (bevásárlások), egyebek (kellékek, támogatás, kísérő tanár költsége).

Ki tud nekünk segíteni? 

Ha bármiben elakadtok, kérjetek segítséget a helyi koordinátortól, ő szívesen fog majd eligazítani titeket. A pénzek kezelése nagy felelősséget igényel, ha bármi nem világos, keressétek őket!

Pár trükk még a költségek csökkentéséhez:

Szállás & Étkezés
tervezése

Az étkezés tervezéséhez részletes segítséget találunk KM kajatárban. Ezért a továbbiakban a szállás szervezésével kapcsolatos legfontosabb szempontokat emeljük ki.

Szálláskritériumok:
Hová? Mennyiért? Mivel? Kell-e még valami?

Szállás jellege (plébánia, iskola, vendégház)?

Utazás – Hogyan lehet megközelíteni a szállást?

Környezet

Utazásszervezés

Túratervezés - Kikkel? Hova? Hogyan? Mivel?

A túra résztevői

A különféle korosztályok számára javasolt távok (egy teljes napra – nem számolva a szintkülönbséggel):

Minden esetben figyeljetek a túra nehézségére (szint, terep nehézsége), ezt a KM térképen az egyes túráknál látjátok jelezve. 

A túra célpontja

Ha már kiválasztottuk a túraútvonalat, és belefér az időnkbe, akkor próbaképpen járjuk előre végig! Még ha ismerjük is az útvonalat, előfordulhat, hogy legutóbbi látogatásunk óta történt területrendezés, átépítés, vagy akár új tanösvények és útvonalak létesültek. Teljesen ismeretlen túraútvonal esetén mindenképpen tapasztalt ember vezesse a túrát! 

Tűzzetek ki látványosságokat az útvonalon, mert ez motiváló (pl. kilátó, szép kilátás, jutalomfalat)!

Tervezzük meg a nagyobb megállások, pihenők helyeit (mező, tisztás, kilátó, turistapihenő)! Ide időzítsük a közös játékokat, sportokat!

A terep felmérése

Időjáráshoz ajánljuk: 
az Időkép alkalmazást

Szükséges eszközök a túrához

Mit jelentenek az egyes turistajelzések?

Öltözék: rétegesen, a túrázásra készülve érdemes öltözködni, és különösen is figyelni kell a fiatalabb diákokra, sokszor elfelejtődik valami… A divat az erdőben új értelmet nyer.

Iratok és a szülői elérhetőségek legyenek nálunk (diákigazolvány, személyi, TAJ másolat). 

Elsősegély csomag – minimális kellékek

Gyógyszerigények előzetes felmérése

TÚRA KÖZBENI JÁTÉKOK/GYAKORLATOK:

Páros séta és beszélgetés (ismerkedés és közösségépítés) kérdések segítségével

Csúcs előtt csendes séta egyedül, libasorban, majd imádság a csúcson

Vakvezetés bizalomjáték – erre alkalmas helyen

Csipeszes játék (Csíplek!)

Számháború – de lehetőség szerint ne vesszen el senki 🙂

Gyilkosos (Among us)

Erdei barkochba

Megvalósítás - Túravezetés

Last minute kellékellenőrzés – minden megvan?

Útvonallal minden stimmel? – jelzések, megállópontok, vízvétel

Résztvevőknek hirdetni – indulás előtt:

Útközben

VÁRATLAN HELYZETEK ÉS TEENDŐK

Baleset: A sérülés súlyosságától függően kezelendő! Fontos, hogy szükség esetén kérjünk segítséget, akár a szülővel is vegyük fel a kapcsolatot.

Vihar, elázásPróbáljunk menedéket találni (esőbeálló, sűrűbb erdő) és megvárni, míg csillapodik az eső! Mindenképp maradjunk mozgásban, érdemes akár a túra rövidítésével visszatérni a szállásra száradni! A továbbhaladáskor különösen is ügyeljünk a csúszós kövekre, ilyenkor fokozottan balesetveszélyes a terep!

Ha eltévedtünkMinél gyorsabban győződjünk meg róla, hogy valóban eltévedtünk, és esetleg nincs egy elvétett elágazás, jelzés…

Ha megtaláltuk magukat a térképen, keressük meg a legközelebbi turistaútvonalat, lehetőleg ami mentén célba tudunk érni! Különösen is ügyeljünk, hogy – főleg a téli hónapokban – gyorsan sötétedik, ezt különösen is fontos elkerülni, nem beszélve arról, hogy ilyenkor a tömegközlekedés is megáll! Bátran kérjünk külső segítséget is, ha nem jutunk előbbre (szülők, koordinátor, környékbeli ismerős)!

Kimerülés, kifáradás: Előfordulhat, hogy a csapatunkban valakinek kisebb táv is megterhelő, nehezen viseli a fizikai kihívásokat. Vegyük komolyan a jelzését, ne reagáljunk ítélkezően! Szegődjünk mellé, beszélgessünk vele! Lehet, hogy a tempó lassításával, vagy egy plusz pihenő beiktatásával segítünk neki. Ne engedjük, hogy bárki is nagyon lemaradjon, ez különösen is demotiváló lehet! Jellemző problémás testrészek: térd, boka.

Ki csinálta a KM térképet és a kisokost?

Még ősszel alakult meg a KM térkép munkacsoport, ahol 6 különböző városból dolgoztak együtt KM csoportvezetők. Az éjszakai találkozások és az otthoni munkák eredménye a most bemutatott térkép.

A csoport tagjai: Farkas Fanni (Szeged), Porcsalmy Ági (Mosonmagyaróvár), Németh Letti (Nagykanizsa), Molnár Lőrinc (Vác), Tömösvári Barnabás (Budapest) és Forián-Szabó Máté (Göd).

2023 tavaszán újabb munkacsoport dolgozott a KM térkép kisokos szövegein, hogy minden információ érthető és ellenőrzött legyen.

A csoport tagjai:  Bajkó Anna (Vác), Gyurkó Edit (Szeged), Márton Eszter (Szeged), Tirpák Luca (Mosonmagyaróvár), Orbán Kata (Mosonmagyaróvár), Bende Misi (Nagykanizsa), Hovanecz Bence (Göd), Környei Viktor (Szeged), Mándoki Misu (Szeged), Morvai Gábor (Budapest), Villám Botond “Flesh” (Budapest) és Forián-Szabó Máté (Ñaña).